Tüketici mahkemesinden özel okullar için emsal niteliğinde karar

Bursa’daki bir hususi okulda da aynı problem yaşanınca, durum yargıya taşındı. Evladı bu yıl 4’üncü sınıfa giden Murat Ç., erken kayıt sözleşmesine aykırı olarak talep edilen yiyecek ve kırtasiye ücretini ödememek için, avukatı Gürkan Sürer vesilesiyle Bursa 3’üncü Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı.

‘OKUL, HER AY BORÇ MESAJI GÖNDERİYOR’

Ekim ayında, oluşturulan davanın karar duruşmasında konuşan Murat Ç., “Talebe olan çocuğum okula devam etmektedir. Ağustos ayında bizlere ek ücret talebiyle ilgili ileti gönderildi. Onun haricinde okul tarafınca herhangi bir işlem yapılmadı. Çocuğum okula devam etmektedir. Sadece, aylık tertipli olarak borçlu olduğuma dair okul tarafınca mesajlar tarafıma gelmektedir” dedi.

Hususi okulun avukatı ise yapmış olduğu savunmada davanın reddine karar verilmesini talep etti. Mahkeme, tarafları barış ve ara buluculuğa teşvik etti. Davalı, davacı vekilleriyle talebe velisi barış durumları olmadığını belirterek ara bulucu istemedi.

MAHKEME, ‘BORCU YOKTUR’ DEDİ

Kararını açıklayan Bursa 3’üncü Tüketici Mahkemesi hakimi, davacı talebe velisinin, 2022-2023 eğitim öğretim yılı talebe kayıt sözleşmesine dayalı olarak talep edilen, 5 bin 500 TL’lik ek ücret borcunun olmadığına hükmetti.

Karara nazaran; hususi okul yönetimi, erken kayıt yaptıran Murat Ç.’den dönem içinde ‘yiyecek ve kırtasiye gideri’ adı altında ek ücret talep edemeyecek. Kararın, emsal durumunda bulunduğunu söyleyen avukat Gürkan Sürer, “2022-2023 eğitim öğretim yılı için talebe velilerinden yiyecek ve kırtasiye ücretleriyle ilgili, anlaşmanın haricinde ek bir ücret talep ediliyor. Müvekkilim, artan maliyetlerden etkilenmemek için erken kayıt yaptırdı. Söz mevzusu talep sözleşmeye açıkça aykırı olduğu benzer biçimde yasal mevzuata da aykırı. Mevzuyla ilgili ikimiz de dava açtık. Daha ilkin meydana getirilen sözleşmeye aykırı bir ek ücret talep edilemez diye. Buna ilişkin olarak tüketici mahkemesinden müvekkilin borcu olmadığına dair, bir ilam aldık. Emsal durumunda bir ilam oldu” dedi.

‘BU İLK KARAR’

Kararın emsal durumunda olduğuna dikkat çeken Sürer, “Bu kararla beraber ek ücretleri ödemeyenler bakımından, aynı şekilde bizim yaptığımız benzer biçimde bir müracaat yaptıklarında bu tutarı ödememeleri benzer biçimde bir durum söz mevzusu olabiliyor. Bu ilk çıkan karar. Emsal durumunda oldu bir anlamda. Bu da doğal olarak tüm velileri ilgilendiren bir boyut” ifadelerini kullandı.

 

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir