Son dakika... Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Banka, yeni ekonomik projeksiyonlar, fiyat artışını yüzde 2’ye geri getirmenin seneler alacağını gösterdiğinden, artırımların devam edeceğini deklare etti.

Bu, besin, enerji ve şimdi de hizmet fiyatlarının artmasıyla bu sonbaharda %10’un üstüne çıkan enflasyona karşı koymak için üstün dereceli düzeydeki en süratli parasal sıkılaştırma temposu oldu.

Merkez Bankası toplam rezervleri arttı

Merkez Bankası toplam rezervleri arttı

ECB yapmış olduğu açıklamada, “Enflasyon görünümündeki mühim yukarı yönlü revizyona dayanarak, onları daha da yükseltmeyi bekliyor” dedi.

Bugünün 50 baz puanlık hareketi, arka arkaya 75 baz puanlık zamların peşinden bir yavaşlamaya işaret ediyor ve Fed’iın bir tek bigün önceki hız değişikliğini yansıtıyor.

ECB’nin siyaset sıkılaştırmasındaki bir sonraki adımı, ekonomik aktiviteyi canlandırmaya çalışırken satın almış olduğu 5 trilyon Euro’luk tahvil stokunu azaltmak olacak ve bu da firmaların ve hükümetlerin borçlanmasını daha pahalı hale getirecek.

ECB, “Mart 2023’ün başından itibaren, varlık satın alma programı (APP) portföyü ölçülü ve öngörülebilir bir hızda düşecek” açıklamasını yapmış oldu.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir