İngiltere'de enflasyon 4 ay sonra ilk yavaşlama sinyali

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS)’nin bugün açıklamış olduğu verilere bakılırsa, Ekim ayında 41 senenin rekorunu kırarak yüzde 11,1’e yükselen Tüketici Fiyat Endeksi, Kasım’da yüzde 0,4’lük düşüşle 10,7 olarak kaydedildi.

Uzmanlar yaşam pahalılığındaki artışın ise hala 40 senenin en yüksek seviyesine yakın bulunduğunu aktardı.

ONS yapmış olduğu açıklamada enflasyondaki düşüşün “bilhassa motor yakıtlar ve ikinci el otomobillerdeki fiyat değişikliklerinden” kaynaklandığını belirtti.

Bunun yanı sıra tütün, konaklama hizmetleri, giyim ve ayakkabı, oyun, oyuncak ve hobilerdeki fiyat değişimleri de etkili oldu.

Tutarları kısmen yukarı çeken en büyük etken ise restoran, kafe ve barlardaki alkol fiyatlarıydı.

ONS Baş Ekonomisti Grant Fitzner, fiyatların yükselmeye devam ettiğine sadece artışın önceki aylara kıyasla yavaşladığına dikkat çekti.

“Fiyatlar hala artıyor, sadece bu artış başta akaryakıtlarda olmak suretiyle geçen senenin bu zamanlarına kıyasla daha azca” diyen Fitzner şöyleki devam etti:

“Bazıları enflasyonda zirveye ulaştığımızı söylüyor fakat bunu söylemek için hemen hemen fazlaca erken.

“40 senenin en yüksek seviyesine ulaştığımızdan bu yana ilk kez düşüş kaydediyoruz, birkaç ay daha beklemeliyiz.”

Maliye Bakanı Jeremy Hunt ise pandemi ve Ukrayna savaşının devam eden tesirleri yüzünden yüksek fiyatların “Avrupa ekonomilerini rahatsız etmeye devam ettiğini” söylemiş oldu.

İngiltere’de ailelerin ve şirketlerin zor bir dönemden geçtiğini hatırlatan Hunt, “Enflasyonu düşürmek en büyük önceliğim ve Enerji Fiyat Garantisi Planımız vesilesiyle bu kış enerji faturalarını düşük tutuyoruz. Gelecek yıl enflasyonu yarıya indirmek için de yeni bir plan uyguluyoruz” dedi ve sözlerine devam etti:

“Zor bir dönem bulunduğunu biliyorum, sadece herkesi daha da yoksullaştıran bir numaralı düşman olan enflasyonla savaşım etmek için lüzumlu zor kararları almamız yaşamsal ehemmiyet taşıyor.

“Bugün yanlış tercihler yaparsak fiyatlar yükselmeye devam edecek ve milyonlarca kişinin acısı uzayacak.”

GIDA FİYATLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR

ONS’in 2022 yılı istatistiklerine bakılırsa, besin ve alkolsüz içeceklerde fiyatlar Kasım’a kadarki 12 ayda yüzde 16,5 oranında arttı.

Bu, 1977’den bu yana görülen en yüksek artış.

Ekim’de bu oran yüzde 16,4 olarak kaydedilmişti.

Fiyatlardaki artışı en fazlaca ekmeğin etkilediği açıklandı.

Meyvedeki fiyat düşüşü ise artış oranını kısmen dengeledi.

EKONOMİSTLER NE DEDİ?

Uzmanlar, ONS’in açıklamasından ilkin senelik enflasyonun Kasım’da yüzde 10,9 olacağını tahmin etmişti.

Vergi danışmanlığı hizmetleri veren çokuluslu KPMG şirketinin İngiltere ofisinde çalışan Baş Ekonomist Yael Selfin’e bakılırsa fiyat artışları müşterilere daha geniş bir halde yansıtıldıkça enflasyon kalıcı hale gelebililir ve bu İngiltere ekonomisi için hala “mühim bir tehdit.”

İngiltere Tecim Odası Araştırma Başkanı David Bharier, fiyat artışlarının gelecek aylarda hissedilmeye devam edeceğini söylemiş oldu.

Öte taraftan Capital Economics adlı danışmanlık şirketinde İngiltere Baş Ekomomist Paul Dales, fiyatların zirveye ulaşmış olabileceğini öne sürdü, birçok değişik kalemde fiyat düşüşü yaşanmasının “umut verici” bulunduğunu söylemiş oldu.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir