İngiltere Merkez Bankası faiz oranını 14 yılın zirvesine çıkardı

İngiltere Merkez Bankası Bank of England (BoE) art arda dokuzuncu faiz artırımıyla oranları yüzde 3,5 seviyesine getirdi.

BoE, son oran çağrısının peşinden yapmış olduğu açıklamada, “İstihdam piyasası sıkı olmaya devam ediyor. Yurt içi fiyatlarda ve ücretlerde daha çok kalıcılığa işaret edebilecek. Bundan dolayı daha kuvvetli bir para politikası tepkisini haklı çıkarabilecek enflasyonist baskılara dair kanıtlar var” ifadelerine yer verdi.

Artırım, borçlanma maliyetlerini yüzde 0,75 puan artırdığı Kasım ayına gore daha azdı.

Son dakika... Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Son dakika… Avrupa Merkez Bankası faiz kararını deklare etti

Enflasyon Atlantik’in her iki yakasında da düşerken, Fed sıkılaştırma hızını da yavaşlattı. Öte taraftan Avrupa Merkez Bankası da faizleri 50 baz puan artırdı.

BoE, Birleşik Krallık ekonomisinin dördüncü çeyrekte yüzde 0,1 daralmasını beklediğini ve bu önceki yüzde 0,3’lük daralma tahmininden daha iyi bulunduğunu ekledi.

Ekonomistlere gore İngiltere enflasyonu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin niçin olduğu arz kısıtlamaları, pandemik kilitlenmelerin kaldırılması ve Brexit serpintisinin niçin olduğu arz kısıtlamaları sebebiyle fiyatların artmasıyla ortalama 40 senenin en yüksek seviyesi olan yüzde 10,7’de bulunuyor.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir