Goldman Sachs'tan 'altın mı, Bitcoin mi?' sorusuna yanıt

Yatırımcı notunda, “Altın yararlı bir portföy çeşitlendiricisi” diyen Goldman, kıymetli metalin net spekülatif olmayan kullanım durumlarına haiz bulunduğunu ve Bitcoin’in “hâlâ bir durağan(durgun) aradığını” kaydetti.

Trader’lar, Bitcoin’i “yüksek gelişme oranına haiz teknoloji şirketi hissesi riski” olarak ele alırken, altın doların devalüasyonuna ve enflasyona karşı bir koruma olarak kullanılıyor. Bitcoin hala “problem arayan bir çözüm” ve potansiyeli gelecekteki kullanım durumlarından geliyor. Goldman, bu durumun onu altından fazlaca daha değişken ve spekülatif bir varlık sınıfı haline getirdiğini deklare etti.

Ek olarak, Goldman, “daha sıkı likidite, gerçek talep etmenlerine daha çok maruz kalan altın üstünde Bitcoin’e bakılırsa daha ufak bir yük olmalıdır” diye yazdı. Bunlar içinde fizyolojik talep, (bu yıl üstün dereceli bir hızda olan) merkez bankası satın almaları, güvenli liman yatırımları ve endüstriyel uygulamalar içeriyor.

Yatırımcılar merkezi olmayan para birimleriyle ilgilenmeye başlayınca Bitcoin’in benimsenmesi arttı, sadece bankanın tahminine bakılırsa daha sıkı finansal koşullar kripto para biriminin lehine olmayacak.

Yıldan yıla, spot altın yüzde 0,23 artarken, Bitcoin yüzde 63 düştü.

Banka, önümüzdeki dönemde altının ek makro oynaklıktan destek alacağını belirtti. Notta, “Altın, yapısal olarak daha yüksek makro volatiliteden ve hisse senedi risklerini çeşitlendirme ihtiyacından yararlanabilir.” denildi.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir