Finlandiya'da enflasyon 40 yılın zirvesine ulaştı

Ülkenin istatistik kurumuna nazaran, ülkedeki tüketici tutarları bundan önceki aya nazaran yüzde 1,2 arttı, bunun sebebi çoğunlukla yüksek elektrik tutarları ve averaj mortgage oranındaki artıştı. Elektrik maliyetleri aylık bazda yüzde 18 arttı ve geçen yıla nazaran yüzde 66 arttı. Ayrıca, ipoteklerdeki averaj faiz oranı şaşırtıcı bir halde yüzde 96 artarak 2021’e nazaran neredeyse ikiye katlandı.

Çin'in büyüme görünümü iyileşiyor

Çin’in gelişme görünümü iyileşiyor

Motorin fiyatındaki artış ve tüketici kredilerindeki yüksek faiz oranları da enflasyona katkıda bulunmuş oldu. Besin ve alkolsüz içecekler tutarları geçen Kasım ayına nazaran averaj yüzde 16 arttı.

Finlandiya Merkez Tecim Odası baş ekonomisti Jukka Appelqvist, açıklanan rakamların kaygı verici bulunduğunu söylemiş oldu.

Finlandiya İstatistik Kurumu, ülkenin GSYİH’sının üçüncü çeyrekte yüzde 0,3 küçülerek art arda beş çeyrek büyümeyi sonlandırdığını bildirdi.

Ekonomistler, teknik olarak Finlandiya ekonomisi için durgunluk anlamına gelecek olan daralmanın dördüncü çeyrekte devam etmesini bekliyorlar. Analistler, gerilemenin 2023’e kadar süreceğini tahmin ediyor.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir