Fed ve ECB'nin faiz kararları ne olacak? İşte beklentiler

Natixis’in ECB gözlemcisi Michael Schumacher yakın tarihindeki bir araştırma notunda, “ECB’nin Aralık toplantısında siyaset faizlerini 50 baz puan artırmasını bekliyoruz. Ek olarak, ECB’nin bu aşamada belirli bir başlangıç ​​zamanı vermesi pek ihtimaller içinde olmasa da, gelecek yıl bir sicel sıkılaştırma duyurusu bekliyoruz.” dedi.

Allianz Global Investors durağan(durgun) getirili küresel CIO’su Franck Dixmier, “Guvernörler toplantısı bilanço küçültmeyi tartışmak için bir fırsat olmalı” dedi.

AVRUPA’DA ENFLASYON ZİRVE YAPTI MI?

Societe Generale’den Anatoli Annenkov yakın tarihindeki bir araştırma notunda, “Enflasyon muhtemelen Ekim ayında zirveye ulaşmış olsa da, çekirdek enflasyonun 2023 ortasına kadar yüzde 5′in üstünde kaldığını ve arkasından düşüş eğilimine girdiğini görüyoruz” yorumunu yapmış oldu.

 

Ek olarak, Avrupa Merkez Bankası’nın 2023 yılı için enflasyon beklentilerini yukarı yönlü revize etmesi ve gelecek yıl için gelişme tahminlerini düşürmesi umut ediliyor.

FED’İN KARARI BU AKŞAM

Fed’in Çarşamba günü faiz oranlarını yarım puan çoğaltması umut ediliyor, sadece enflasyona karşı mücadelesini sürdüreceğinin sinyalini veriyor.

Ekonomistler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın merkez bankasının faiz artırma duruşundan vazgeçmeye hazır olmadığı mevzusunda piyasaları etkilemek için şahin tarafa yönelmesini bekliyor.

Fed yetkilileri, art arda dört kez art arda üç çeyrek puanlık artışın arkasından faiz artırımlarının boyutunu azaltacaklarını belirtti.

Ülkede dün piyasaya çıkan Kasım ayı tüketici fiyat endeksi, senelik yüzde 7,1′lik yüksek bir hızda olmasına karşın enflasyonun soğuduğuna dair işaretler gösterdi. Bu, Ekim’deki yüzde 7,7′lik oranın ve ekonomistlerin beklediği yüzde 7,3′ün altındaydı.

POWELL NE MESAJ VERECEK?

Ekonomistler, iyileştirilmiş enflasyon raporunun Fed Başkanı Jerome Powell’ı daha da sert konuşmaya zorlayabileceğini söylüyor.

AXA Investment Mangers makroekonomik araştırma başkanı David Page, iyileştirilmiş enflasyon verilerinin Powell’ın işini daha da zorlaştırabileceğini söylerken “Sıkılaştırma hızını yumuşatma argümanına katkıda bulunuyor. Fed bir süredir sıkılaşma hızını yavaşlatmak istediğini söylüyor. Bu, onlara bunu yapmaları için birazcık koruma ve gerekçe sağlıyor.” diye konuştu.

Ekonomistler, Fed’in tahmininin mühim bir kısmının, yetkililerin önümüzdeki bahara kadar federal fonlar için nihai faiz oranını yada yüksek su sınırını nerede gördüklerine ilişkin yeni bilgiler olacağını söylüyor.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir