EYT SON DURUM... Yeni açıklamalar geldi! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika EYT açıklaması

EYT son dakika gelişmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması sonrasında EYT haberleri içinde yerini aldı. Geçtiğimiz günlerde mevzuya ilişkin konuşan Bakan Alim kalıcı bir çözüm üstünde çalıştıklarını ifade etmişti. İşte detaylar…

EYT SON DAKİKA AÇIKLAMASI 

Türkmenistan ziyareti dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan “EYT mevzusunun 2023’e girmeden gündemden kalkacağını, geniş kapsamlı bir çözüme kavuşacağını söyleyebilir miyiz?” sorusuna “Doğal bizim hedefimiz, arkadaşlarımızla da yaptığımız görüşmelerde, bu yıl sonuna kadar emeklilikte yaşa takılanlar vakasını çözmek. Asgari ücret meselesiyle ilgili emek harcamalar da aynı şekilde aslına bakarsan yoğun bir halde devam ediyor. 2023’e bu iki mühim mevzuyu masamızın üstünden kaldırarak girelim diyoruz. Emek verme bu istikamette devam ediyor. İnşallah güzel bir neticeye varır ve böylece de adımı atarız.” yanıtını verdi.

EYT SON DURUM NE?

AK Parti’den emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin takvimine ilişkin yeni bir izahat yapılmış oldu. Gelen son dakika bilgilerine nazaran EYT, Ocak’ta TBMM’de görüşülmeye başlanacak. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a ilişkin takvim belli oldu. AK Parti kaynaklarının açıklamasına nazaran EYT düzenlemesine ilişkin takvim Meclis’te Ocak ayında başlamış olacak.

EYT KİMLERİ KAPSAYACAK?

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinde sona gelindi. Düzenlemeye nazaran hanımlarda 20, erkeklerde 25 yıl şartı aranacak. Kıdem tazminatı taksitlendirilebilecek. CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz, merak edilenleri Toplumsal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya ile mercek altına aldı. Toplumsal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya EYT detaylarıyla ilgili şu ifadeleri kullandı;

“EYT kapsamında ya da emeklilik şartlarında hizmet yılı ve prim gün sayısı mühim. Hanımlarda 20 senelik hizmet süresi, erkeklerde 25 senelik hizmet süresi olarak değerlendiriyoruz. 8 Eylül 1999 tarihinde, 18 yaşına girmiş olmuş kişiler, hanım ve adam olmak suretiyle üstüne 20 yaş ilave ettiğimizde 20 senelik hizmet süresini tamamladığında ve bununla beraber prim gününü de tamamlamış olma şartıyla EYT kapsamında emeklilik şartlarını yerine getirmiş olacaklar. Hanımlarda 42, erkeklerde 43 yaşlarında emeklilik şartlarını yerine getirmiş olacaklar.”

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?

Tek formül üstünde çalışılan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasasına ilişkin düzenleme gelecek ay Meclis’e gelecek, Ocak 2023’te de yürürlüğe girecek. EYT yasası çıktığında prim ve süre açısından eksikleri olanlar bu tarz şeyleri tamamlayarak sisteme girebilecek ve emeklilik hakkı kazanacak. Primini doldurup sigortalılık süresini doldurmayanların beklemesi gerekecek. Düzenleme Eylül 1999 öncesini kapsadığı için Eylül 2024’e kadar tüm EYT’liler sigortalılık süresini doldurmuş olacak. EYT’nin kapsamı belirlenirken sigorta kolları (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) açısından bir ayırım söz mevzusu olmayacak. Bağ-Kur kapsamında işyeri açan, şirket ortağı olup primini donduranlar bu süreleri canlandırarak prim gün sayısını primlerine ekletebilecek.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir