AB ve İngiltere, ambargo öncesinde Rus dizeline yükleniyor

Batı Avrupa, petrol ürünlerine uygulanan ambargoya karşın Rus dizel tipi yakıt stoklamaya devam ediyor. Veriler, Rus yakıt ithalatının üç aydır artmakta bulunduğunu gösterdi.

Bloomberg’in Vortexa tarafınca sağlanan verilere dayandırdığı haberine nazaran,  Aralık ayının ilk 10 gününde Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’a meydana getirilen su bazlı dizel ithalatının yarısına yakını Rus nakliye tesislerinden geldi.

Bölgeye geleneksel olarak dizel tipi yakıt elde eden tek ülke Rusya değil. Sadece en büyük ikinci tedarikçisi olan Suudi Arabistan’dan meydana getirilen sevkiyatlar, raporlama döneminde Rusya’nın 750.000 variline karşılık günde bir tek 300.000 varil oldu.

Analistler, Rusya’dan meydana getirilen dizel ithalatındaki artışın, Şubat ayı başlarında yürürlüğe girmesi planlanan deniz kanalıyla Rus petrol ürünlerine yönelik engelleme öncesinde bölgenin yakıt stoklama isteğinden kaynaklanabileceğini söylüyor.

Raporlama döneminde AB ve Birleşik Krallık’a meydana getirilen toplam dizel tipi yakıt ithalatı 16 milyon varili aştı. Analistler, bu oranda Aralık ayında bölgeye meydana getirilen toplam dizel ithalatının en azından 2016 başından bu yana en yüksek ikinci seviyeye ulaşabileceğini öngörüyor.

Veriler, öteki tedarikçilerden meydana getirilen sevkiyatların da arttığını gösterirken, Rusya, Batı Avrupa’nın en büyük dizel tedarikçisi olmaya devam ediyor.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir