2023 asgari ücret zammı 2.(ikinci) toplantı saati! Asgari ücret toplantısı ne zaman, saat kaçta?

Milyonlarca çalışanın gündeminde merakla beklenen asgari ücret 2023 yer ediniyor. Mevzuyla ilgili olarak meydana getirilen asgari ücret zammı açıklamaları ile milyonlarca çalışanın beklenti artmış durumda. İlk toplantı sonrasında asgari ücret 2023 için ilk rakamların belli olmasıyla beraber 2.toplantı bilgileri merak edildi. Mevcutta asgari ücret net 5 bin 500 TL. Yeni sayı ise pazarlığın sonunda ortaya çıkacak.

7 Aralık tarihinde toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında İşçi ve işveren sendikalarının ücret beklentileri ortaya çıktı. Hükümet cephesinden “çalışanı enflasyona ezdirmeyeceğiz” vurgusu yapılıyor. Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, Meclis Genel Kurulundaki konuşmasında “Komisyon çalışmalarını sürdürürken bir sayı söyleniş etmem esasen yakışık almaz.” vurgusu yapmış oldu ve bakanlığın yapmış olduğu anketin sonuçlarına dikkat çekti. İşçi kesimi ise hemen hemen bir sayı söyleniş etmedi fakat masada işçiyi temsil eden TÜRK-İŞ her ay sendikanın kendi yapmış olduğu rapora dikkat çekiyor. Son olarak o raporda açlık sınırı 7 bin 785 lira çıkmıştı.

ASGARİ ÜCRET İKİNCİ TOPLANTI TARİHİ NE ZAMAN?

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay asgari ücret ile ilgili açıklamasında “Asgari ücret tespit komisyonunun takvimi belli oldu. İlk toplantı 7 Aralık saat 14.00’da, ikinci toplantı 14 Aralık saat 14.00’da yapılacak.” ifadelerini kullandı.  Asgari ücret zammı için komisyon, ikinci toplantısını 14 Aralık’ta Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleştirecek. Çarşamba günü yapılacak görüşmede Gömü ve Maliye Bakanlığı, Tecim Bakanlığı ile TÜİK temsilcilerinin emekleri komisyonla paylaşması ön görülüyor. Üçüncü toplantının ise 21 Aralık tarihinde gerçekleşmesi ve peşinden asgari ücrette yeni rakamın açıklanması umut ediliyor.

TEMMUZDA ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, meydana getirilen 2 toplantının peşinden bir kez daha oybirliği ile karar aldı. 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 6 bin 471 TL, net 5 bin 500,35 TL olarak belirlendi. Böylece, 2022 Ocak dönemine nazaran net asgari ücrette ortalama yüzde 30 oranında artış yapılmış oldu.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir